Nelze vyjmenovat všechny, kteří tím či oním způsobem zasahují nebo zasáhli přímo i nepřímo do života na čapím hnízdě v Bohuslavicích. Kromě níže uvedených aktivních jedinců a organizací sledovalo živý přenos v roce 2020 ve špičkách i přes 900 diváků současně (při kroužkování čápat). Facebooková skupina věnovaná hnízdu má v současnosti (začátek listopadu 2021) 12 200 členů. O hnízdě a jeho obyvatelích se již dozvěděly nejen tisíce obyvatel Česka, ale celého světa. Asi nejvzdálenější aktivní návštěvníci chatu byli až z Argentiny či Japonska. Ačkoliv byly webové stránky spuštěny až 1. ledna 2020, našly si rychle své věrné čtenáře. Největší návštěvnost zaznamenaly v den úhynu “Pětníčka, 7. června 2021. V onen den si stránky zobrazilo 33 798 návštěvníků.
Samostatnou zmínku však rozhodně zaslouží tito
Firma KARA Trutnov, a.s. a její vedení, které umožnilo pokračování přenosu z komína i v letošním roce, včetně vstupu na pozemek, kdykoliv to okolnosti vyžadovaly.
Pivovar Krakonoš spol. s r. o., z jehož komína probíhá přenos s čapího hnízda od března 2021.
Firma HD Internet s.r.o. a jmenovitě Lukáš Ronge. Bez jeho nápadu, nadšení a snahy by neexistoval žádný přenos z hnízda. Kromě instalace kamery se po celý rok stará o její údržbu a řeší řadu technických problémů, které se občas vyskytnou. Ať už se jedná o výpadky způsobené nevlídným počasím (bouřky, sněžení), chyby spojení nebo nápravu zaostření kamery poté, co ji Bohouš „naboural“. Nebýt na hnízdě kamery, pak by Slávek „Kafka“ nejspíš zahynul.
Tomáš Prouza – meteorolog pozorovatel na stanici ČHMÚ v Peci pod Sněžkou, správce FB skupiny “Čapí hnízdo v Bohuslavicích” a hlavní redaktor tohoto webu, předseda Amatérské meteorologické společnosti – z.s.
Irena Najmanová – pozorovatelka a milovnice čápů, bydlící takřka pod komínem. Dlouholetá pozorovatelka života na hnízdě. Organizátorka záchrany i návratu Slávka „Kafky“. Spojka mezi dalšími organizacemi a neúnavná informátorka veřejnosti. Prostě dobrý duch bohuslavického hnízda.
Mgr. Petr Kafka – ornitolog, pracovník správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Po dvou výstupech na komín (2019), kdy nejprve okroužkoval všechna čápata a podruhé zachránil Slávkův život, je považován za patrona zdejšího hnízda. V roce 2020 kroužkoval opět nejen naše čápata, ale také batňovická (a mnohá další v našem regionu).
Záchranná stanice JARO Jaroměř – členové tohoto spolku se v roce 2019 starali o Slávka „Kafku“ po jeho záchraně z komína po dobu téměř jednoho měsíce. Jmenovat můžeme Alici Janečkovou, která se o Slávečka starala a podávala nám informace o jeho stavu. Davida Čípa, který přivezl Slávka zpět do Bohuslavic a odborně ho vypustil zpět do přírody. Spolupracovnici Lucii Řičařovou, starající se ve svém volnu o lov rybiček pro Slávka a jeho krmení. Určitě se o něj staralo více lidí, jejichž jména sice neznáme, ale děkujeme.
Libor „Lark Letec“ a Petr Vranka – fotografové a filmaři našich čápů, kteří nelitovali námahy cestovat desítky až stovky kilometrů, aby pak potěšili celou komunitu čapích příznivců svými díly. Libor nás bohužel nečekaně navždy opustil
Tichou vzpomínku pak zaslouží i Jiřina Krátká, patřící mezi nejvěrnější příznivce našich čápů. Bohužel jí nebylo dopřáno sledovat odlet rodiny k jihu, neboť v červenci 2019 náhle zesnula.
V roce 2020 rozšířili řady spolupracovníků:
Hana Kučerová – aktivní pozorovatelka čápů, monitorující i další hnízda na Trutnovsku i Náchodsku, často fotografující naše čápy na hnízdě i mimo něj
Miroslav „Lokeťák“ Rezek – neváhal několikrát cestovat přes půl republiky, aby nám přinesl krásné fotografie a videa z našeho komína i okolí. Spočítal kolik čeho spořádali draci k jídlu a podílel se i na sledování jejich letů mimo hnízdo. Od sezóny 2021 moderátor YouTube chatu.
Zdena „Rikina“ Lédlová – velkou měrou se zapojila do sledování letů mladých čápů a po jejich odletu pátrala po migrujících čápech v širokém okolí svého bydliště
Blanka Hakenová – sbírala po celou sezónu ty nejlepší kousky čapí poezie, aby je následně poskytla ke zveřejnění na webových stránkách
V roce 2021 rozšířili řady spolupracovníků:
Dalibor Zvoník – moderátor facebookové skupiny a tvůrce vícejazyčných videozáznamů, spoluorganizátor srazu na čapí loučce
Lucie Páchová-Porter – moderátorka facebookové skupiny, spoluorganizátorka srazu na čapí loučce
Jana Niklová – podílela se na sběru statistik letů mladých čápů a vytvářela soupisy zajímavých událostí na hnízdě
Danutka N – od druhé poloviny sezóny moderátorka chatu na YouTube, dohlížející i na dění v hnízdě na pivovaru
Zdena Té – moderátorka facebookové skupiny
Věra Vydrová – moderátorka facebookové skupiny
Josek Ščípa alias Pepík Básník – autor čapí poezie a malovaných kamínků
Výčet angažovaných osob není zdaleka konečný, spousta lidí (hlavně místních) se v druhé půli léta 2019 zapojila do zjišťování pobytu čápů poté, co čápata začala létat. Případně pomohli s hledáním míst, kam čápi létali “na pastvu” před návratem Slávka „Kafky“. Mnoho lidí finančně přispělo na chod ZS Jaroměř a krmení čápat v Mladých Bukách v roce 2021. Ti všichni si též zaslouží naše poděkování.
Ale i ti ostatní, co se prostě jen dívají – protože dokáží vytvořit komunitu, ve které až na naprosté výjimky vládne dobrá nálada, pozitivní emoce, lidskost a slušnost. Idylka a dobré vztahy mezi obyvateli hnízda se přenášely i mezi lidi a probouzely v nás to lepší – a doufáme, že tomu tak bude i nadále v letech příštích.
13 komentářů
Hezký den,
mohu vědět proč Slávek "Kafka" málem přišel o život?
Co se mu přihodilo.
Děkuji.
Odpověď je k nalezení zde: https://www.capibohuslavice.cz/2019/06/27/co-se-stalo-ve-ctvrtek-27-cervna-2019/
Best regards from the City of Eutin in Northern Germany! A great project and kind people on YouTube! Wish the best for the storks 🙂
Krásně sepsané, ostatně jako vždy. Děkuji moc za vše , co pro nás hlavní aktéři HD internet, Lukáš, a Tomáš dělají , nejen kolem hnízda, ale zásobují nás krásnými fotografiemi z okolí. Děkuji za Vaši práci pro tolik lidí. Milena Ř.
Děkuji i Všem ostatním za vše.Milena Ř.
Děkuji všem za milou virtuální společnost i osobní setkání.
Irena Najmanová
Děkuji Všem za vše ♥️👏
Ptám se ornitologa, kdy budou nová ptáčátka kroužkovaná, resp. čipovaná? Děkuji za odpověď.
Kroužkovat se bude zhruba v jednom měsíci věku.
Dobrý den, náš den s dětmi druháčků na základní škole v Brně vždy začíná s čápy. Sledujeme dění na komínech a velmi vše prožíváme. Jsem moc ráda, za možnost přiblížit dětem takto krásně přírodu a inspirovat se. Dnes jsme na počest vylíhlého páteho čápátka Bohunce a Bohouškovi nakreslili obrázky. Pokud bych je mohla někde sdílet , aby udělaly radost i jiným a nejen nám, budu ráda. Děkuji G.P
Můžete sdílet ve skupině na FB nebo napište přes kontaktní formulář a pošlu vám mailovou adresu.
Já si včera uvědomil, že je to pro mne takový večerníček. Vždycky než jdu spát, koukám co se na čapích stanovištích událo. Je to taková očista ducha. Koukám i do archívu za poslední léta. Máme tady v Želechovicich taky čápi a pokaždé je vyhlížím, kde jsou, když je hnizdo na komíně prázdné. To si řeknu:"Tak už je to tu, už si vyzvedli letenky, čekají na odbavení a nebo to šlo tak hladce, že runway byla ready." O Já blánový, jak já se přepočítal, jdu z oběda a oni si stojící na světelné rampě a klápou tam, jak dvě tetky. Lehce ty dareby výhřeším. Ranni nepřítomnost v práci? Á mládež se ráno přecpala, nešlo to letět? Tak jste mohli aspoň zaklapat omluvenku, hoši? No hlavní je, že jste v pořádku. Tak a teď se koukejte, jak se skládá kontejnerový vlak. Jó, napřed do Třebový, tam něco přidaj a pak do Hamburku. Tak schválně, kluci za kolik to dáte? Hm? Zřejmě dost dobrý oddíl. Tak to my tak tejden, hošánkové. No, musím neodkladně někam. Tak zítra na šestou na značkách frajirci.
Vypadá to, jakoby vzorní manželé Bohunka a Bohouš chtěli na komíně přezimovat. Máme tak o čem přemýšlet - zateplený stan na komín a krmivo pro tohle úžasné duo!!!