Když odletěli všichni bílí čápi z okolí, mnozí z nás sledovali odyseu třech mláďat čápa černého ze záchranné stanice v Makově. Všechna čápata byla osazena vysílačkami, a tak bylo možné sledovat jejich migraci. Jejich osudy byly různorodé:
“Oranžový” se vydal na západ a přes jih Německa a Francii se dostal až k Biskajskému zálivu. Přes Pyreneje se dostal do Španělska, kde však signál jeho vysílače vyhasl. Zda i jeho život, to nedokáže nikdo posoudit.
“Modrý” vyrazil na východ a delší dobu se potuloval v okolí Bratislavy. Následně pokračoval přes západní Balkán až na jih Řecka. Přelétl na Krétu, kde sbíral odvahu a sílu k hrdinskému kroku – přeletu několika set kilometrů Středozemního moře a k přistání na severním pobřeží Afriky v Egyptě. Po tomto výkonu se však i on trvale odmlčel.
“Zelený” zvolil také východní cestu. Přes Maďarsko a Rumunsko se dostal až do Bulharska, kde však změnil směr o téměř 180 stupňů a nakonec se usadil na březích Dunaje na srbsko-chorvatské hranici. Tam bohužel koncem listopadu jeho životní pouť předčasně skončila. Úhyn byl potvrzen 5. prosince nálezem vysílačky i částí těla.
Pan Lukáš Sedláček zpracoval data z vysílačky “zeleného” do vizualizace, ve které si můžete prohlédnout záznam letu čápa na skutečným terénem. V následující části článku dávám slovo samotnému autorovi a děkuji za poskytnutá data:
Zdravím všechny příznivce čápů a Záchranné stanice živočichů Makov.
V upomínku na krátký život “zeleného” čápa černého, v Makově vychovaného, jsem udělal zobrazení některých zajímavých situací jeho životní cesty. Jsou to simulované pohledy letu. Jako bychom koukali jeho očima. Tak přeji příjemný zážitek z výšky.
Zelený měl vlivem technických problémů výpadky záznamů dat během letů. Například krásný přelet Karpat trval tomuto ptáku 2 hodiny. Bohužel data skončila těsně před pohořím, pak zrovna není 2 hodiny nic zaznamenáno a po 2 hodinách data opět zaznamenána. To samé se stalo cestou zpět. Trasa letu je ve vizualizaci někdy pouze naznačená, určitě krásně kličkoval mezi kopci. Nebo vystoupal nad nejvyšší vrcholky? To nevíme. Podobně chybějící data jsou i v Podkarpatí, při přeletu kopce Fruška Gora a jinde.
Musíme na to koukat shovívavě, díky za ostatní data, která máme. A máme jich spoustu. Pokud ve vizualizacích vidíte rovnou čáru – naprosto rovný let, je tato trasa pouze dopočítaná kvůli chybějícím datům.
23. srpna – odlet z Makova
Průběh celého dne, ale data jsou zaznamenaná pouze každou hodinu. Pouze pro představu, kudy se rámcově pohyboval. Poté došlo k přenastavení vysílačky na hustější sběr dat.
27. srpna – první vyhlídkový let
27. srpna – první rychlý let
29. srpna – Šumava
30. srpna – první přelet nad Novohradskem
30. srpna – pobyt u Českých Budějovic
1. září – druhý přelet nad Novohradskem
2. září – první přelet nad Karpaty (k jihovýchodu)
noc 2. a 3. září – obrat nad Bulharskem (doporučeno zrychlení záznamu, pouze dokumentační)
3. září – návrat zpět pod Karpaty
3. září – let v termice se stoupáním do 1400 metrů
3. září – zpáteční přelet Karpat
4. září – let k řece Sáva
4. září – let v termice, dvojité stoupání do 800 metrů
5. září – pobyt u Bělehradu
6. září – let nad pohořím Fruška Gora (Srbsko)
9. září – pobyt u Dunaje
11. září – poslední hezké létání
28. října – poslední létání na delších trasách, již s přestávkami
Přeji Vám hezké koukání, občas si na “zeleného” vzpomeňte. Uhynul 27.11.2021 mezi 8:30 a 10:00 u Dunaje na hranicích Srbska a Chorvatska. Neuhynul v souboji, odcházel pomalu, ten den, od brzkého rána. Přinesl nám mnoho zážitků, zajímavou nevídanou cestou na jih Evropy východní trasou a v Bulharsku s otočkou zpět přes kus světadílu, podobnou cestou se vracel zpět na severozápad. Odkazy na vizualizace můžete ukazovat komu chcete, posílat komu chcete, sdílet kde chcete, zveřejňovat kde chcete. Koukáme na to díky obětavé práci v Záchranné stanici živočichů Makov a hlavně panu Šejnovi, který to všechno umožnil. Díky pane Šejno a přeji Vám i Vaším současným i budoucím svěřencům mnoho sil a zdraví. Lukáš S.
P.S. Černý čáp v náhledovém obrázku není z Makova, ale od Vlčic, kde kroužil spolu s čápaty z Mladých Buků (mimo jiné)
7 komentářů
Je mi to líto.Téměř každý černý Makovský vždycky někde zahyne 😔💔
Je to nádherné zmapování i s videi každého dne. Jste úžasní a té práce, co jste odvedli, aby čapí nadšenci měli na co koukat. Díky a krásné šťastné a zdravé vánoce. 😉😉. Zdena.
Veliké politování nad smrtí mladých čápat. A poděkování záchranné stanici v Machově za obětavou práci v záchraně postižených zvířat. 🙏
Ja moc dekuji za krásné a smutné vyprávění bohužel je to takový osud ale smutny preji pohodové svátky vánoční
Díky všem za nádhernou a hlavně poučnou vizualizaci. Je smutné, že život čápíků skončil tak brzy, ale tak to bohužel je. Přeji všem čápomilům krásné pohodové vánoce a především zdraví v roce následujícím. Ať se všichni sejdeme na těchto stránkách i s BB a jejich budoucím potomstvem. Saša
Úžasná práce. Díky, pane Šejno. Díky Lukáši, že jsi to zprostředkoval taky nám.
Víťa
Tohle je opravdu strašlivá bilance. Ani jedno čápátko z letoška se k nám nevrátí. Já jen doufám, že si je vzala alespoň příroda a ne nějakej pitomec kterej se nudí s puškou.