Více jak čtyři týdny uplynuly od vyklubání nejstaršího čápěte. Nastává tak čas pro kroužkování, kdy se z čápat stanou mladí čápi, které od sebe díky kroužkům jednoznačně rozeznáme. A začnou tikat hodiny odpočítávající čas do jejich prvního samostatného letu. Ten okamžik by měl za předpokladu podobného vývoje čápů jako v minulých letech nastat okolo 21. července.
Nervózní večer
Pondělní večer měl poněkud neklidný průběh. Bohouš se vrátil na domovské hnízdo vcelku brzy ve 21:45 a všichni jsme očekávali, že oba čapí rodiče již na komíně zůstanou. Bohunka však vzlétla, avšak během chvíle byla zpět. Spolu s Bohoušem výstražně klapali, načež následovalo ještě jedno krátké opuštění hnízda. V jeho okolí se asi stále pohyboval nezvaný host. Při druhém Bohunčině návratu a opakované výstraze čápata zalehla. Až na jedno, které útočilo i na rodiče, takže ho museli uklidnit důrazným zaklapáním.
Pak se již nad komínem rozhostil klid téměř jasné a chladné noci (ranní teplota okolo +8 °C). Rodiče strážili čápata ve stoje, Bohunka si lehla jen na krátkou chvilku. Před půlnocí stála před kamerou tak, že vypadala jako s dřevěnou protézou.
Příliš slunečné dopoledne
Bohunka se vydala na ranní lov ve 3:54, vrátila se ve 4:36 s nákladem sena. Bohouše asi přepadla ranní žízeň, protože opustil čápata ještě před jejím příletem. Když se po třech minutách vrátil, kapala mu ze zobáku voda, ale čápata nenapojil. Po lehké snídani se oba rodiče pustili do úklidu hnízda a rovnání ohrádky. K snídani byly žížaly, brouci a potkan.
I přes slabou vrstvu vysoké oblačnosti se do hnízda od rána opíralo slunce plnou silou. Teplota rychle stoupala, první napájení přišlo na řadu již v 9:21. Bohouš se asi necítil dostatečně vytížen, neboť k plné nádrži přibral do zobáku i velký klacek. Čápatům již roste svrchní peří, které je lépe chrání přes deštěm i sluncem, přesto ale ráda využívala stínu poskytovaného rodiči. Pokud musela být na slunci sama, polehávala a natáčela se paprskům zády. O půl jedné je Bohouš svlažil, nezapomněl přitom opět přibrat i větev.
Kdo to stále ruší?
Ve 13:30 zaklapal Bohouš mocně na poplach, čápata zalehla do krytu. Za pár desítek vteřin se na hnízdo vrátila Bohunka pomáhat s obranou. Nikoho ale nebylo vidět, ačkoliv oba čápi pozorně sledovali oblohu. O něco později se situace opakovala, pouze se vracel Bohouš. Když se vše uklidnilo, vyrazil na odpolední lov. Teplota přesáhla hranici +26 °C, ale na obloze přibývalo oblaků, takže pobyt na komíně byl přece jen o něco snesitelnější. Okolo 15. hodiny byla zahájeno kosení tzv. čapí loučky. Bohouš bedlivě pozoroval traktor se sekačkou. Nakonec neodolal a v 15:23, ještě než se vrátila Bohunka, vyrazil na sběr “zetorek”. Při návratu přinesl podestýlku a čápatům vyklopil hady, ještěrky a myši. A poté se již čekalo, kdy na komín vyšplhá lidská návštěva. Krátce před začátkem kroužkování přiletěla Bohunka a naposledy nakrmila hladová dráčata.
4 komentáře
Správná pětka - perfektný záber 🙂
Byla jsem při kroužkování, to je zážitek, děkuji všem, kdo nám to umožnili. Zatím mladí spí a že se seče loučka je fajn. Bude lehčí najít potravu. Pěkný večer všem :-))
Kroužkování jsme měli v přímém přenosu, nádhera ☺☺☺. Nyní čekáme na návrat Bohouše. Hezký večer.
Ano, dnes to bylo. Kroužkování. Úžasné, jak mláďata na ráz znehybněla. Však to mnohokrát trénovala když se blížil k hnízdu cizí čáp. Někdo to na internetu nazval - křest.