Měli jsme tu již statistiku čapí stravy a čapích letů. Do třetice přidám ještě jednu, související s mým profesním zaměřením – statistiku počasí na hnízdě. Data nejsou přímo z hnízda (tam meteorologickou stanici zatím nemáme), ale vychází z mých soukromých měření doma. Moje stanice se nachází přesně 4,9 km jihovýchodním směrem od hnízda, ve stejné nadmořské výšce jako pata komína. Data jsou tedy zhruba srovnatelná, v případě srážek se mohou výrazněji lišit pokud se vyskytovaly přeháňky nebo bouřky. To byl případ dne odletu Bivoje (14.8.) a dne následujícího, kdy na komíně napršelo podstatě více srážek než ve Svatoňovicích.
Vybral jsem data z období mezi 20. březnem (přílet prvních čápů) a 21. srpnem (odlet Bohouše s Bohunkou). Bohunka byla na hnízdě od 5. dubna, Bohouš od 12. dubna. Vyhnuli se tak nejtužším jarním mrazům. V níže připojené tabulce (dokument ve formátu pdf) najdete průměrnou denní teplotu, minimální a maximální teplotu a do 10. června i denní přízemní minimum. Dále pak průměrné množství oblačnosti během dne, druh a denní úhrn srážek, maximální rychlost větru a jeho směr, počet bouřek a výšku sněhové pokrývky. V poznámce jsou k jednotlivým dnům přiřazeny důležité události čapího života. Letošní meteorologické podmínky nebyly pro čápy rozhodně jednoduché a na mnoha hnízdech si vybraly daň nejvyšší. Kafkův komín byl však toho nejhoršího uchráněn, případně se extrémy vyskytly v době, kdy nemohly uškodit. Tak tomu bylo v případě mrazů (začátek května) a silného větru (11. května), kdy byla čápata ještě v bezpečí vajíčka. Stejně tak silné bouřky s přívalovými srážkami, které dokázaly zatopit hnízdo, přišly naštěstí až v srpnu na vyspělá a letuschopná čápata.
KOMPLETNÍ SOUPIS METEOROLOGICKÝCH DAT
Absolutní minimální teplota: -8,4 °C 1. dubna
Absolutní maximální teplota: +32,1 °C 28. července
Nejvyšší denní úhrn srážek: 27,1 mm 14. srpna
Celková akumulace srážek za období: 334,5 mm
Nejsilnější náraz větru: 17,4 m/s ze SZ 10. července (bouřka)
Srážky se vyskytly v 72 dnech ze 155 pobytových dní čápů
Počet bouřkových dnů (bouřek): 25 (43)
4 komentáře
Už v průběhu hnízdní sezony jsem si říkala, že čápi na bohuslavickém komíně mají štěstí, pokud jde o počasí, zvláště poté, co jsme slýchali z jiných krajů a vídali prostřednictvím kamer a zpravodajství. Až mě rouhačsky napadalo, že by mláďata měla taky někdy trochu zmoknout, aby byla "připravena" na výkyvy počasí v dalším životě. Což si nakonec vyzkoušela, naštěstí hlavně v pozdějším období, kdy už byla vzrostlá (a nejen pod křídly rodičů). Jezírko na komíně se opravdu nedalo přehlédnout a na 11. květen a "hrdinství" Bohunky a Bohouše nezapomenu. Ale současně čápy obdivuju i v tom, jak dokáží odolat velkému horku a přímému slunečnímu záření na hnízdě.
Tak ať se jich i nadále štěstí drží.
P.S. 1. dubna -8,4 brrr 🙂
Když už nás čapí rodinka nadobro opustila, pročetla jsem si znovu všechny (mimochodem velmi zajímavé) články a překvapila mě informace, že čápi v Lindheimu na zimu neodlétají.
Máte, prosím, informace kde a jak tedy zimu přečkají?
Pokud mi odpovíte, předem děkuji.
Čáp Wilhelm (32 let) se narodil a vyrůstal v zajetí, takže pozbyl migrační pud. Jeho současná partnerka Wilma s ním zůstává též přes zimu. Oba pobývají na stejném hnízdě, na kterém v létě vychovají čápata. Mráz a sníh jako takový čápům nevadí, problém je shánění potravy. V Lindheimu je proto přes zimu lidé přikrmují.
Milý Tomáši i ostatní, kdo jste nás informovali o podmínkách na hnízdě. Moc vám všem děkuji za bohatší letošní život, kdy jsem se náhodně "navezla" k čápům na zdejší komín B+B a jejich dráčat. Od té doby jsem byla stálou návštěvnicí, a vděčnou. Za svůj život (72 let) jsem se nikdy k čápům takto blízko nedostala a nevěděla, co už teď vím i díky kameře a stálým poznatkům z Deníku i od fanoušků a fanynek. Jsem za to vděčná a vám všem vyslovuji pochvalu před "mojí" nastoupenou jednotkou. Nejsem určitě sama, komu jste zpestřili letní měsíce kamerou, která nesnímala jen neštěstí, krutost, bolest a podvody, což už nechci vídat v televizi. Tato kamera mi byla milá. Děkuji. Kitty