Půl roku se leckomu může zdát jako velmi dlouhá doba. Čas však letí jako bláznivý, právě dnes uplynulo šest měsíců od okamžiku, kdy se Bohdan s Bohunkou vydali na jih. Odpočet do chvíle jejich návratu se již dávno přehoupl za svou polovinu a na jeho ciferníku vidíme číslici 43. Je dost možné, že první čáp dosedne na vrchol komína ještě o pár dní dříve, jak se ostatně nejednou stalo i v minulosti. Tato měsíční reportáž je tak s velkou pravděpodobností předposlední svého druhu.
Na vrcholu zimy
Od posledního souhrnu dění z poloviny ledna neproběhly na Kafkově komíně žádné převratné události. O proměny hnízda a jeho okolí se staralo především zimní počasí. Zatím co v půli ledna se hnízdo zelenalo téměř jako na jaře, už o pár dní později se znovu přihlásila o slovo paní zima. Větve i trávu pokrylo za mrazivého rána 20. ledna nejprve jíní, o den později dorazilo sněžení doprovázené silným větrem. Další příděl sněhu napadl koncem měsíce. První únorový den nás potěšil svou přítomností malý ptáček, poskakující po sněhové peřině. O dva dny později se ukázala také sýkora koňadra. Hnízdo mělo v té době vysokou bílou čepici, pod kterou se schoval i vysoký trs trávy.
V noci na sobotu 4. února prožilo hnízdo jednu z nejsilnějších vichřic za dobu jeho sledování kamerami. Při přechodu studené fronty krátce po 4. hodině ranní dosahovala rychlost větru k 20 m/s. Náhle krajinu ozářil modrý záblesk. Nejednalo se však o blesk při bouřce, nýbrž takzvaný “powerflash” – zkrat vedení vysokého napětí po pádu koruny stromu do drátů. Následoval výpadek veřejného osvětlení a Bohuslavice se ponořily do tmy. Až do rána hučel vítr nad komínem a lomcoval kamerou. Zpožděný rychlík do Prahy se za svítání obezřetně blížil k portálu tunelu, kde vichřice shodila několik stromů na trať. Další stromy spadly na silnici v Adamově (vpravo mimo pohled kamery). Během dopoledne se situace zvolna uklidňovala. Na inspekci technického stavu hnízda dorazila straka. Díky zatížení sněhem vítr příliš nerozházel větve z ohrádky.
Jakmile ustal vítr a sněžení, velení převzal generál mráz. Obloha se vyjasnila a 5. února klesla ranní teplota na -8,5 °C. Za jasné oblohy osvětloval hnízdo nadcházející měsíční úplněk. O dva dny později se rtuť teploměru zastavila až na hodnotě -14,9 °C, což byl rekord celé letošní zimy. Oteplení přicházelo velmi zvolna a ještě dnes ležely na hnízdě i v jeho okolí zbytky sněhu. Teplota se díky nízké oblačnosti za inverzního počasí nevyšplhala po celý den nad bod mrazu. Nízké teploty se podepsaly na travním trsu, který je slehlý a zažloutlý. Má už správný vzhled, na jaký jsme zvyklí při návratu čápů.
Plánovaná údržba
V první polovině března proběhne již tradiční kontrola a údržba kamer spojená s jejich očistou. Též se počítá s úpravou hnízda, při které bude odstraněna vegetace z jeho povrchu a odhalená plocha bude ošetřena dezinfekčním prostředkem s protiplísňovým účinkem. Bude se jednat pouze o preventivní opatření, které bohužel nemůže zajistit 100% vyloučení opětovného výskytu aspergilózy u čápat. Záležet bude především na počasí v dubnu a květnu a také na kvalitě podestýlky, kterou si na hnízdo nanosí samotní čápi.
Jarní migrace
Před několika dny, konkrétně v pondělí 13. února, se do Česka vrátili ze zahraničí první dva čápi. Jeden se objevil na hnízdě v Mirošově u Rokycan, druhý pak v Zaječicích u Jirkova na Chomutovsku. V dalších dnech můžeme očekávat přílet dalších západních migrantů, například do Chebu. Zatímco někteří čápi zimující v západní Evropě jsou již na cestě domů, na východě Afriky je zatím klid. Žádný z tamějších německých a polských čápů osazených vysílačkami se na cestu nevydal. Zahájení jarního tahu je ale očekáváno každým dnem. Polský letec rekordman Ataman dorazil v lednu téměř k pobřeží Indického oceánu v Jihoafrické republice. Poté se otočil a zamířil zpět na sever, ale již skoro měsíc se potuluje okolím města Bloemfontein. Reportáž z jarní čapí migrace můžete sledovat obden v naší facebookové skupině.
19 komentářů
Krásné shrnutí, Tomáši, díky..
Já už se tolik těším, až ti naši přiletí...a trochu se i bojím, aby se spolu setkali a vše bylo v pořádku...
A pak už budeme fandit každým dnem, radovat se z úspěchů, i truchlit při smutných událostech...
Ale budeme tu všichni pospolu jako velké čapí příbuzenstvo, a to je skvělé!
Bohunko, ať se letos vše daří, mnoho sil a šťastný přílet, všichni čekáme..!
Moc Vás zdravím po delší době a už se těším na potěšující čtení až se vrátí po dlouhé cestě čápi.
Už se otepluje a začínáme myslet na přílet našich čápů. Zase začne rušné období pobytu a odchovu mladých, jen aby se jim šťastně podařilo dostat se domů. Držím palce a už se těším - s čápy přestane zimní období a čekání :-)))
Díky za všechny informace... Jak to muselo být dramatické za všeho toho řádění zimních živlů... Snad už bude všemu tak moc nebezpečnému konec a naši čápi přiletí... Tolik se na ně těším... Zlatíčka naše, šťastnou cestu na komín!!! Domů k nám!!! Už abyste tady byli...
Zdravím ze Stockholmu. Děkuji za zajímavé zprávy. Tady je trávník zelený a přes den až +3. Těším se na návrat obyvatel hnízda. Držím palce na šťastný let.
Diky,uz se moc tesim,hlavne at se nam v poradku vrati🙂
Hezké fotečky a opět zajímavé čtení 😀 ,už zbývá ,tak málo dnů , strašně se na Vás srdíčka těším❤️❤️a nejen já ,je nas tolik,snad se v pořádku vrátíte ,Bohunecko ,Bohdanku,nebo Bohousku ,je od Vás moc hezké ,jak se starate o desinfekci,patří Vám velké díky ,ale jak Tomáši píšete ,vše je v rukou počasí a jaké bude seno ,moc bych si přála ,ať se minulý rok neopakuje ..😓.v pořádku se nám srdíčka vraťte ...❤️
Zdravím z Las Vegas. Tady čápi nejsou takže jsem moc rád že mohu sledovat na komíně z Bohuslavic.Šťastný let domů!!!
Moc Vám ,Tomášo určitě všichni milovníci přírody děkuji za Vaši snahu s péči o stav okolo hnízda a hnízdo samotné.Už se těším na návrat a události kolem čápů☺. Patří Vám velké "Děkuji".
Věra
OBRECELA JSEM JEJICH LOUCENI VLONI A DEROU SE MI SLZY PO PRECTENI CLANKU AT SE VRATI V PORADKU UZ NA NE MYSLIM OD ZACATKU ROKU
Velké díky za vše.
Už se na ně těším,ač moc nikde nepíšu,sleduji dění na hnízdě.Máte tam přes zimu oproti nám hezčí krajinu a tvrdší podmínky.Hlavně ať se v pořádku vrátí.Díky za všechno 😘
Brzy k nám přiletí naši čápi, netrpělivě budu čekat na další fotografie a podrobné zprávy pana Tomáše. Velmi děkuji za vše.
A ja zdravím zo Žiliny.Tak krásne o tom všetkom píšete,že som sa tiež stala Vašim fanúšikom a držím všetkým - vtáčikom i ľuďom palce.
Máme 1. března. Poprvé dnes pročítám stránky. U nás na západě se něco děje. Už hodně hnízd hlásí návrat čápů. Zřejmě jsou to jen "lenoši", co neodlétají za moře, ale zůstávají v západní Evropě. Asi jim to vyhovuje. Bohuslavičtí mají dalekou cestu domů. Přeji všem šťastný návrat na svá rodná hnízda a vydařený odchov.
Ano, jaro je za dveřmi. Včera 6.3.23 jsem zahlédl dva čápy na poli 5km jižně od Trutnova.
V Třebíči pozorovali na hnízdě včera mladý čapí pár, ale nejsou to domácí, spíš pár návštěvníků.
Dobrý den
Lindheim 13.2.2023
Jak jste psal z prázdného hnízda v lednu, že Wilma brání hnízdo, tak jsem zpozoroval 13.2. že jeden z cizích měl na levé noze kroužek DEW 2V159.
Nemohl byste to zjistit odkud čáp patří? Děkuji
O.S.