Bohdanova nejoblíbenější část hnízdní sezóny se přehoupla do své druhé poloviny. Počátek klubání prvního čápěte můžeme očekávat za pouhých 14 dní. Počet snesených vajíček v Trutnově se stejně jako v Bohuslavicích zastavil na pěti, v Mladých Bukách období snášení teprve začalo. Ctiradka snesla celkem čtyři vajíčka, další již v Libštátu nepřibyly. Po deštivém Velkém pátku se na Bílou sobotu vcelku výrazně ochladilo, vzápětí však teplota začala znovu rychle stoupat. O Velikonočním pondělí večer se možná dočkáme prvních bouřek, které se nám letos prozatím vyhýbaly.
Nabroušený Bohdan
Páteční večer se nesl ve znamení trvalého slabého deště. Bohdan se vrátil na hnízdo už v 19:04 a zůstal podřimovat na jeho okraji. Péče o vajíčka se ujal ve 20:29, s Bohunkou se následně střídal v pravidelných dvouhodinových intervalech. Srážky ustaly až v druhé polovině noci, teplota se udržovala okolo +7 °C. Bohunka vyrazila na snídani v 5:35, z vlaku jsem ji ale na žádném ze známých míst nezahlédl. Na komín přinesla čerstvé seno, srovnala ohrádku a vystřídala Bohdana u vajíček. Bohdan si několika skoky protáhl tělo a pustil se do dopravy větví i podestýlky.
Dopolední obloha zůstávala podmračená, slunce se prodralo oblaky až později odpoledne, kdy se teplota přiblížila k +15 °C. K hnízdu opět zavítal zvědavý cizí čáp. Bohdan vztyčil po vzoru polských husarů bojová brka a zaujal obrannou pozici. Cizinec prolétl těsně nad komínem, o přistání se raději nepokusil. Ještě chvíli kroužil vpovzdálí, než nám zmizel z dohledu. Bohunka si ulevila odhozením vývržku, při poledním lovu však byla rušena, neboť se dvakrát rychle vracela k obraně svého domova. Až odpoledne zavládl na hnízdě klid a opětovná pravidelná výměna stráží.
Z cest do okolí se oba čápi většinou vraceli s dalšími větvemi. K večeru se obloha zcela vyjasnila, Bohdan si tak mohl užívat peříčkúru v paprscích zapadajícího slunce. Bohunka si zalétla pro ovčí koblížky a až poté se vydala na večeři, zatímco Bohdan se uvelebil v důlku. Domů se vrátila s hlasitým klapáním ve 20:30, polaskala Bohdana zobákem a ten ji gentlemansky pustil lehnout. Protože noc byla chladná, setrvala Bohunka v důlku až do nedělního rána. Bohdan si před východem slunce zaskákal a v 5:38 odlétl pro tenkou větev. Donesl pak ještě jednu a vystřídal Bohunku, která v 6:16 vyrazila na snídani.
Zvýšený topný výkon
Jak jsem již zmínil, nedělní ráno bylo studené, teplota klesla pod +2 °C a při zemi se vyskytl mrazík. Bohdan zahříval tak intenzivně, až z něj stoupala pára. Z kanape ho zvedla prolétající kachna, Bohunka se vrátila na hnízdo s větví krátce před 8. hodinou. Celá neděle proběhla v poklidu, i když občas bylo nutné zastrašování. Žádný zvědavý čáp se ale ke komínu nepřiblížil. Bohdan se byl odpoledne vykoupat v řece a následně se na hnízdě delší dobu sušil. Po většinu dne byla obloha prostá oblačnosti, až k večeru začalo mraků poněkud přibývat. Teplota díky nerušenému slunečnímu svitu vystoupala k +22 °C. Po Bohdanovu příletu vyrazila Bohunka v 18:01 na večerní lov. Bohdana mezitím navštívila volavka, ten však její přítomnost ignoroval. Po zvednutí Bohunkou se i on ještě vydal pro něco dobrého na zob. Ve 20:12 přistál zpět na komíně s plným zobákem sena.
Únos výrem
Na hnízdě v Ronově nad Doubravou došlo v noci k napadení čápů výrem velkým. Výr se neslyšně vynořil ze tmy, chytil sedícího samce pařáty za krk a strhl ho s sebou z hnízda. Čápi útok vůbec nečekali a nestihli na situaci zareagovat. Nakonec vše dobře dopadlo – vajíčka poškozena nebyla a unesený čáp se bez zjevných zranění vrátil po hodině zpět na hnízdo. Výr velký společně s orlem mořským jsou v našich končinách jedinými ptačími predátory, stojícími v potravní pyramidě nad čápem. V tomto případě je ale možné, že výr na hnízdo v minulosti zalétal lovit nocující holuby (po odletu čápů jich na hnízdě byla vždy spousta) a přítomnost čápů nepředpokládal.
Šarvátky na hnízdech
Neděle přinesla několik lehčích soubojů na námi sledovaných hnízdech. V 8:49 vyhnala Ctiradka za pomoci Luboška cizího čápa z hnízda v Libštátu. V Žirči proháněla Zbojnice s partnerem dalšího čápa. Ze snůšky jim zbylo v důlku poslední vajíčko, o které se ale čápi příliš nestarají. K zajímavé situaci došlo odpoledne v Trutnově, kde k sedící Magdě přistál s klapotem cizí společenský čáp. Matěj se přihnal ho vyhnat, ale v následném chaosu byl napaden Magdou a shozen z komína. Až po svém dalším návratu vystrnadil návštěvníka pryč.






5 Responses
Krásné počteníčko jako vždy Tomáši 👍👍👍
Dobrý den,
znovu musím ocenit to množství práce, které je reprezentováno těmi několika fotkami - kolik času a prohlížení nahraného materiálu se za tím skrývá!
A vtip - bitevní mód i bojová brka...
Viděla jsem záznam výřího únosu, popravdě mě nenapadlo, že výr stojí nad čápem, přece jen si myslím, že má jednodušší kořisti a vaše vysvětlení o záměně za holuba zní docela rozumně. Jenom doufám, že bitku přestál stejně jako čáp ve zdraví a jeho mláďata nezůstala hladová. Takže děkuji i za tuto zprávu.
Událost v Ronově nad Doubravou mě vyděsila. Doufejme, že tam výr zavítal v domění, že najde holuby a našel čápa. Ještě, že čáp únos přežil. Držím palce, aby se nic takového nestalo v Bohuslavicích. Jak daleko to je do Bohuslavic? 🤔😥
Daleko, to máme určitě nějakého jiného výra mnohem blíž.
Opět velice pestré počteníčko!
Velký obdiv Tomáši, zvládnout práci, shlédnout dění na kameře, pak zprávy z jiných komínů....to zabere spoustu času a den má 24 hodin....
Díky za to všechno!.
Hlavně, aby se všichni čápíci už usadili a my mohli sledovat klubání malých čápátek.