Od odletu našich čápů uplynul třetí měsíc a příroda se pomalu začala ukládat k zimnímu odpočinku. Krajina v okolí bohuslavického hnízda ztratila postupně své jasné podzimní barvy, neboť listnaté stromy pozbyly svého pestrého oděvu. Opakované ranní mrazy tuto proměnu ještě více urychlily. Naopak modříny v hloubi lesů zežloutly až nyní. Na Kafkově komíně ubylo ptačích návštěv, pravidelně slýcháme pouze křik přezimujících volavek. Čáp Kamil v záchranné stanici Huslík se dočkal několika návštěv, hnízdo nad trutnovským pivovarem důkladného úklidu.
Podzim za svým vrcholem
Koncem října byly ptačí návštěvy na komíně ještě poměrně časté. Sýkorka modřinka nalétla přímo do kamery, o malou chvíli později se objevily další dvě její souputnice. Slunečný večer pozlatil okolní lesy, mezi stromy se zrovna proplétal modrý rychlíkový had. Vzácnou návštěvou se stal pár žlun šedých, první se objevila samička, posléze i její partner. Sameček se na komíně objevil i další den, nakonec ho vyplašila prolétající volavka. Růžový západ slunce zakončil poslední říjnový den, barevnost vegetace již začala v těchto dnech výrazně slábnout.
Začátek listopadu přinesl první silnější ranní mrazy. Při nich se tráva i podestýlka na hnízdě pokryly vydatným jíním. Za dalšího mrazíku navštívily komín hned tři sýkorky zároveň. Při jasném odpoledni následujícího dne upoutal pozornost sledujících těsný průlet volavky nad komínem. Desátého listopadu nastal zatím nejsilnější mráz, při kterém klesla rtuť teploměru pod -5 °C. Později pokryla okolní lesy díky noční mlze slabá námraza. Příjezd Martina na bílém koni se poněkud opozdil, došlo k němu až v pozdních nočních hodinách 13. listopadu, do rána bylo hnízdo pocukrováno prvním sněhovým popraškem. V polovině měsíce se pak střídaly teplé a chladné dny, a to včetně dočasné sněhové pokrývky.
Velké změny v Trutnově
Po srpnovém úderu blesku do pivovarského komína proběhla kromě výměny zničené kamery i nezbytná revize technického stavu samotné stavby a bleskosvodní soustavy. Při této příležitosti došlo k vyčištění a úpravě hnízda. Dva pracovníci zlikvidovali trávu rostoucí uvnitř ohrádky a nakypřili zetlelý obsah. Též odstranili materiál vypadaný mimo obruč ohraničující hnízdo. Na svatého Martina jsme prožili první den s celodenním mrazem, při kterém se průmyslové sněžení nad Trutnovem postaralo hnízdu o slabou sněhovou čepici. O pár dní později skončila cenzura obrazu, neboť majitel inkriminované stavby se odstěhoval a tím pominul důvod pro zásah do přenosu.
Návštěvy u Kamila
Jako první dorazila za Kamilem do záchranné stanice v Huslíku koncem října Lucka Stuchlíková. Především podle stop po bradavicích na nohou bylo možné s jistotou určit, že se opravdu jedná o Kamila. Později se do Huslíku vypravil i Lukáš, který zde natočil i videozáznam. Kamil stráví v záchranné stanici zimu a na jaře bude vypuštěn opět do volné přírody (pokud přiměřeně zdivočí). Na jeho výživu můžete přispět nákupem “stravenky pro čápa“. Ještě zde uvedu na pravou míru tvrzení o Kamilově původu z Běluně, které zaznělo mimo jiné v televizi. Jedná se o pouhou spekulaci, která dosud nebyla nijak potvrzena.
2 komentáře
Moc dèkuji za krásné povídání a hezké fotky. Těším se na jaro, až zase přiletí naši čápíci. 😘
To povídání je poezie sama 🧡
U nás sněžilo poprvé až včera ráno, ale listí je na stromech pořád dost. Teď budeme pozorovat krmítka a už se těším na jaro, až přilétnou "naši",