Kdo by opouštěl domov s tak skvělou péčí rodičů? V pondělí se podávala vydatná strava, takže nikoho ani nenapadlo pokoušet se vznést do vzduchu. Standardní trénink doplnilo oblékání slušivých bílých punčoch, které nám nejspíš poněkud znesnadní identifikaci čápat při prvních letech. Začíná další velmi teplé období a čápi moc dobře vědí, jakým způsobem se chránit před slunečními paprsky. Mezi hnízda s vzletnými čápaty se dnes nově zařadily Miletín a Heřmanice.
Rodičovská péče pokračuje
Osazenstvo hnízda uvítalo nedělní přílet Bohunky ve 21:30 klapotem a kvičením rovnou z pohovky. Po celou noc byla zcela jasno, teplota ráno klesla slabě pod +14 °C. Mládež vstala až hodinu po půlnoci, občas si čistila peří, za svítání začala pořvávat. Bohdan odlétl ve 4:45, žebrání o snídani donutilo Bohunku k opuštění hnízda o čtvrt hodiny později. Perseus si poskočil na samotném okraji hnízda, rovnováhu ale udržel. Ostatní se protahovali a v ranním slunci si probírali peří. Bohunka se vrátila v 6:22 s kobylkami, Bohdan ji následoval o pár minut později se stejným sortimentem. Mládež po snídani poskakovala a šermovala se zobáky, Herkules se povaloval.
Dopoledne mladí čápi většinou postávali u okrajů hnízda, občas si některý z nich poskočil a protáhl křídla. Na jídelníčku se objevili hadi a kobylky. Před polednem přinesl Bohdan na hnízdo rozeklanou větev, k obědu hada pro Persea a myš pro Afroditu. Při tahanici o hada Perseus opět riskantně balancoval u ohrádky. Bohunka servírovala kusy masa zároveň s vodou. Po obědě posedávala čápata na hnízdě, Perseus přeplachtil nad sourozenci ze strany na stranu. Odpoledne se na talíři objevily nejprve kobylky, později došlo na masitou stravu. Těsně nad komínem prolétla volavka, čápi ji však nevěnovali pozornost. Afrodita sebrala z podlahy vypadlou černou letku a zatímco s ní skákala sem a tam, ostatní pozorovali okolní krajinu.
Výživná strava
Po celý den bylo skoro jasno, teplota pozdě odpoledne přesáhla hranici +29 °C. Čápata si krátce zaskákala ve větru a začala se věnovat problému, kterak na své nohy efektivně nanést ochranný krém s vysokým UV faktorem. Zjevně úspěšně, neboť večer byly některé kroužky podstatně hůře čitelné než dopoledne. Bohunka i Bohdan servírovali k odpolední svačině drobné kusy masa, Bohdan donesl i velký steak. Afrodita se ho neúspěšně pokoušela pozřít, zvládl to až expert na velká sousta Herkules. Bohunka předváděla své bílé nožky před kamerou, mládež se šermovala v pozadí. Až pozdě večer došlo na opakované napájení od Bohunky. Bohdan vyklopil další velký kus masa, který nakonec čápata nechala ležet uprostřed hnízda. Mladí čápi se rozestavěli pravidelně po obvodu hnízda a zahájili večerní peříčkúru.
Když se Bohdan pokusil zpětně pozřít bezprizorní maso, obnovil tím zájem čápat o tuto porci. Jak se ukázalo, jednalo se nejspíš o drůbeží stehno včetně kosti, které do sebe nedokázal nasoukat ani on. Zůstalo odhozeno na okraji hnízda v posledních zbytcích trávy. Slunce kleslo za obzor a čápata začala být aktivnější. Nastalo pobíhání po hnízdě, mávání křídly i zobákové souboje. Bohunka přinesla ve 20:50 listí a okamžitě se pustila do odklizení nedojedené večeře. Drůbeží čtvrtka se však ukázala nesmrtelnou, neboť po odhození Bohunkou do ohrádky ji vtáhla Artemis zpět do hnízda. Spočinula v trsu uschlé trávy, zatímco rodiče podřimovali u ohrádky a dračí pětice ulehla doprostřed hnízda.
10 komentářů
Zajímalo by mě, kde přijde čáp ke kuřecímu stehnu?
Nedaleko hnízda je skládka, je to na mapě (mapy.cz)
Na skládce
Mně taky a vůbec kde loví větší kusy masa.
To mě taky
Je velice zajímavé sledovat tento čapí pár, jak si systematicky vede ve výchově mláďat. Stále poměrně dost čápata krmí a nám se může zdát, že se čápata nemají k létání. Ale čapí rodiče si jsou moc dobře vědomi toho, že i to nejmladší čápě musí dozrát natolik, aby bylo schopno se ve volné přírodě o sebe postarat. A to zatím tady nejmladší čápík úplně nezvládá. Má ještě čas. Až rodiče uznají, že je zralé na osamostatnění, teprve začne pro všechna mláďata ta pravá "vojna." A potom to už půjde ráz na ráz a vyletí všichni. Výhodu tato čápata mají v tom, že se budou umět o potravu "porvat", což třeba Bucifálek v Mladých Bukách se bude teprve učit, až se dostane do hejna. Proto také Betynka s Bukáčkem Bucifálka poměrně brzy odstavili, aby se co nejdříve dostal z hnízda a doučil se to, co čápíci z vícečetných hnízd už znají. Podobné je to i u lidských mláďat. Vypravit do života 5 dětí trvá rozhodně déle, než vypravit jedináčka. Máme velké štěstí, že můžeme tyto nádherné ptáky sledovat tak zblízka. Děkuji vám pánové.
Děkuji za milé shrnutí dne. Draci nikam nepospichají, skvělí rodiče se o ně obětavě starají, ale den D určitě přijde, držím palce.✊️🌞🌝
Díky za vše pánové, pěkné povídání a snímky,naši lenochové se raději nechají obsloužit od rodičů ale ani lidé v tomto počasí raději povalují u vody,tak až se ochladí věřím, že vzlétnout, krásný den všem ♥️🤣🤣🤣♥️
Jsou tak nádherná rodinka. Až letos odletí na jih, bude se nám po nich jo hodně stýskat. Zatím si je díky vám
Pánové užíváme plnými doušky
Jsem moc zvědavá, který z čápíkú první vzlétne.
Dobry vecer panové. Se zajmem sleduji a čtu vaše reportáže.
"Závidim " čápum, že mohou brázdit vzduch a stoupat v termických proudech. Nejednou nám plachtařům ukazali jak se
toči termika. Ve stoupáku nás vzdy "protočili' a pak nasadili na klouzani. Dvacet let jsem pak letal se čmelákem a často jsem
je i potom potkaval. Děkuji