Blížíme se do přelomové fáze, kdy počet i velikost čápat přestanou rodičům umožňovat jejich ochranu před nepřízní počasí. Dnešní trvalejší déšť toho byl jasným důkazem. Bohdan je sice velký a rozložitý čáp, avšak srovnat pod sebe neposednou mládež byl pro něj pořádný oříšek. Naštěstí mladí již nejsou žádná holátka, opeření jim narůstá každým dnem.
Noc na pátek byla celá věnována právě otužování, čápata spala pod širákem až do rána. Oblačná obloha umožnila pokles teploty lehce pod +11 °C. Bohdan vyrazil na ranní lov již ve 4:11, vrátil se za necelou hodinu a nakrmil dráčata žížalami. Následovala hygiena a úprava zevnějšku od Bohunky, mládež přitom ještě pospávala. Bohdan přinesl velkou větev, zabudoval ji do valu a opět odlétl. Krátce před sedmou hodinou vysypal Bohdan do hnízda tak velké množství žížal, že si z nich uzobla i Bohunka a zbylo dokonce i na něj. Po vydatné snídani nadešel čas na úklid domácnosti, Bohdan znovu vylepšoval val. Mládež ho ostatně pomalu začala testovat, dračí výpravy byly stále častější a odvážnější. Nejčastějším cílem průzkumných cest byl zelený prales na levé straně hnízda.
Příliš malý deštník
Pozdní snídaně od Bohunky sestávala hlavně z menších myší, nasycená čápata poté odpočívala a čekala na další krmení. Díky neustálému přísunu nového steliva přestala již téměř existovat mělká ošatka, která teprve nedávno nahradila hluboký důlek. Dopoledne byly ke svačině ještěrky, malí hadi, několik brouků a Jednička zhltl i šneka. Obloha se od jihozápadu začala zatahovat, teplota dosáhla před polednem +21 °C, načež se začalo ochlazovat. Bohdan přinesl čápatům hada a další menší kousky jídla. Po vydatném obědě čápata odpočívala pod tátovým dohledem, ve 12:30 však začalo slabě pršet. Zpočátku nebyl déšť příliš hustý, Bohdan pod sebe schoval pouze menší čápata a Jednička s Dvojkou zůstali venku.
Intenzita srážek ale postupně rostla, takže Bohdan musel vymyslet, jak pod sebe schovat všechny. Nakonec se mu to povedlo, i když hlavy větších čápat mu koukaly pod křídlem ven. Vypadal skoro jako strategický bombardér s výzbrojí v podvěsu. Zpod ocasu mu navíc vykukoval zadní střelec. V nepohodlné pozici s vyvrácenýma nohama vydržel skoro hodinu. Poté vstal, vyčápnul se (spolu s ním i Pětka) a postavil se tak, aby mladí měli v suchu alespoň hlavy. Jednička však zůstal zprvu téměř celý na dešti. Po dvou hodinách déšť pozvolna slábl a krátce před 15. hodinou ustal docela. Čápata seděla v hloučku a čekala, zda je osuší sluneční paprsky.
Po dešti dorazila domů i Bohunka, čápata se od ní dočkala žížal a hadů. Velká užovka skončila odhozená v trávě, nakonec se jí zmocnil Jednička. Od jihovýchodu dorazilo ještě jedno pásmo slabšího deště, před kterým se Bohunka čápata ani nesnažila schovat. S koncem srážek přilétl domů Bohdan a zatímco Bohunka předvedla letmý raketový start z hnízda, vyklopil před dráčata žížaly. Porce nevypadala zrovna vábně, ale zjevně byla velmi chutná, neboť za pár okamžiků po ní nebylo ani stopy. Pětka přesto nebyl zcela nasycen, protože se snažil Trojce ozobávat křidélko. Počasí se rychle zlepšovalo, oblaků ubývalo a záhy vysvitlo slunce, takže do večera byli čápi opět jako ze škatulky.
Zuřivá Dvojka
Dvojka se nejprve pokoušel vsedě podrbat nohou na krku, o chvíli později ho ale popadl záhadný amok. Nejprve provedl několik výpadů na Bohdanův zobák, načež se postupně pustil do všech sourozenců, kromě ležícího Pětky. Spustil tak řetězec vzájemných potyček mezi všemi dráčaty. Naštěstí se situace uklidnila stejně rychle, jako nastala. Protože na okolních lukách začala první senoseč, Bohunka podávala k večeři kobylky, Bohdan se držel osvědčeného masa. Naposledy se vrátil ve 20:45 a znovu vyklopil náklad větších kusů masa. Dokonce i Pětka byl schopen získat a pozřít pořádné sousto, ačkoliv ho musel bránit před zájmem ostatních. Bohunka ještě odlétla na večerní lov, ze kterého se vrátila ve 21:21.
19 komentářů
Jednička je moc velký, už se nevejde pod deštník. A ty Dvojko nezlob, nebo tě vyhodí z hnízda a bez padáku !
Děkuji, pokaždé se na čapí Večerníček těším. Je podaný s humorem a krásnými záběry. 🙂
Tak to je nádhera jak dráčátka rostou. Každým dnem jsou krásnější. Tomáš a Lukáš opět všechno super . Nádherné povídání a fotky a bez chybný výklad.
Nádherné fotky. Dráčata už jsou veliká, rodiče se mají co ohánět. Je dobře, že i pětka se má k světu. Díky za perfektní povídání. Hezký den.
Super počteníčko 👍, dnes se hodilo pořekadlo..."rostou nám jako z vody" 😀, i na Pětce je vidět jak je každý den silnější, Bohunka s Bohdánkem jsou skvělí rodiče 😉, moc děkujeme 😘
Velice vtipný popis - Bohdan jako strategický bombardér.. Dráčata jdou od sebe hezky rozeznat, těším se na křtiny.
Krásné povídání, hezké fotky a den opět začal moc pěkně.
Děkuji za krásné čapí povídání a přeji všem pěkný vyčapený den!!^
Tedy Tomáši vy jste skvělej ! Ten strategický bombandér mě dostal smála jsem se až jsem slzela. Děkuji za krásné zpestření sobotního rána velmi pestré počteníčko.
Jste SUPER reportéři!Těsíme se vždy na vase nové povídani s kouzelnými fotografiemi.Díky!
Jste opravdu skvělí oba,vždycky krásné počteni,člověk se zasměje i poučí. Díky moc. I za fotky.❤️☘️
Úžasné záběry a čtení od dvou úžasných lidí. Klobouk dolů, díky moc.
Krásné spestření sobotního rána. Tomáši, jste skvělý.
Krásný den všem, pánové jste báječní , snímky a vtipné povídání mi vykouzlí úsměv na tváři,přeji dráčkům a báječným rodičům aby se jim dařilo 👏👏👏💖💖💖
Tomáši, skvěle jsem se pobavila strategickým bombardérem.. Mám radost, že se Pětka nedá a všichni jsou čilí a zdraví a draví..!
Ať se jim všem nadále daří.. Díky za krásné shrnutí!
Úžasné a krásné čtení 🙂
Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, jak to vidíte s tou Bohunčinou nožkou? Zdá se mi, že se zhoršuje. Je případná šance jí nějak pomoci? Děkuji za odpověď a jinak moc pěkné články. I.K.
Nohu nadále odlehčuje, stav zůstává stejný. Zátěž by měla klesat, když už nemusí na čápata zalehávat. Jiné řešení není, problém ji nijak závažně neomezuje v pohybu a normálně létajícího čápa není možné stejně odchytit.
Prosím přidat do seznamu odběratelů novinek. Děkuji. Jana
Od toho je nahoře na webu v menu položka Ostatní - Newsletter.