Období sezení na vajíčkách se dnešním dnem dostává do své druhé poloviny. První dráče by ze skořápky mělo vykouknout 7. května. Chladné počasí nadále trvá, než se začne v polovině příštího týdne konečně oteplovat, čekají nás ještě nejméně dvě mrazivá rána. Příběh čapího vdovce z Vrchlabí zdá se bude mít pozitivní konec, bohužel se pro změnu pohřešuje jeden z čápů z Kněžmostu.
Bohdanova nechtěná udice
Uplynulé dva dny nepřinesly na Kafkově komíne žádné dramatické události. O akci se staralo spíše proměnlivé počasí, nežli samotní čápi. Ve snaze ochránit snůšku přes nepříznivými podmínkami zalehl Bohdan v pátek už v 16:10 a vydržel ležet sedm a půl hodiny, než ho krátce před půlnocí na hodinu vystřídala Bohunka. Po většinu noci zkrápěl hnízdo slabý občasný déšť, teplota do rána klesla k +3 °C. Druhá noční směna skončila Bohdanovi v 5:00, kdy se vajíček ujala Bohunka. Hodinu postál vedle ní, než se vydal na snídani a pro seno. Později přinesl větve s drobnými zelenými lístky a na dvě hodiny opět zalehl do důlku.
Když ho Bohunka tlačítkem zvednula, na oplátku si vybral jednu z posledních odměn. Před sobotním polednem znovu začalo pršet a zvedl se vítr. Teplota se s obtížemi vyšplhala k +8 °C a začala zvolna klesat. Při sběru větví se Bohdanovi dostalo do zobáku umělé vlákno, naštěstí se ho v průběhu další výpravy zbavil. Ve větru se rozcvičil a po 16. hodině zasedl na vajíčka. Déšť konečně ustal, severní vítr po přechodu studené fronty však pokračoval. Bohunka nanosila čerstvé stelivo a v 18:49 nastoupila na celonoční směnu. Bohdan znovu dováděl ve větru, les za hnízdem vzplanul paprsky zapadajícího slunce. Z poslední výpravy se Bohdan vrátil ve 20:10, na komín dopravil vcelku suché seno.
Královna hnízdoválů
Bohunka dobře věděla, proč se z důlku nehnula celých dvanáct hodin. Na rozdíl od západu Čech zde sice hnízdo nezasypala vrstva sněhu, díky jasné obloze však ranní teplota klesla až na -3,5 °C. V průběhu noci Bohunka vstávala jen aby si odskočila a překulila vajíčka. Bohdanovi se v chladu také příliš stát nechtělo, a tak si dvakrát lehl vedle ní. Přesně o šesté vyrazil na rychlou snídani a v 6:40 se s Bohunkou vyměnil. Od 9:45 do 13:00 zahřívala znovu Bohunka, stavitel si mezitím hrál s větvemi. Po celý den vanul studený severovýchodní vítr a slunce se povětšinou skrývalo za mraky. Nedělní teplota díky tomu nepřesáhla výrazněji +4 °C.
Bohunka přinesla čerstvé seno a lehla si vedle Bohdana. V průběhu odpoledne a večera proběhlo ještě několik výměn. Kdo zrovna nezahříval a nebyl na lovu, ten většinou odpočíval. Po půl sedmé se v důlku uvelebila Bohunka a Bohdan odfrčel za večeří. Obloha se začala projasňovat, neblahá předzvěst další mrazivé noci. Závěrečný výlet Bohdan zakončil v 19:50, věnoval se pak ještě inspekci valu.
Proběhla další návštěva ve Víťově domácnosti, pozitivní vztah k hnízdoválení zjevně zdědil po otci.
Cílevědomá nápadnice
Zájem cizince s kovovým kroužkem na levé noze o vrchlabské hnízdo neutuchal, přestože byl čapí vdovec jiného názoru. V uplynulých dvou dnech byl návštěvník stále troufalejší, ačkoliv ho domácí neustále vyháněl pryč. Podle chování obou čápů se dalo soudit, že se nejspíš jedná o samičku. Čáp ji sice kloval zobákem a shazoval z hnízda, nebyl ale přehnaně agresivní a nezastrašoval. Nápadnice se nenechala odradit a pan čáp si nakonec taky nechal říci. Příroda si vždy poradí, a tak máme na komíně nový čapí pár, po několika nezdařených pokusech došlo i na úspěšné páření. Značka kroužku samičky je pravděpodobně CZP YE715. Pokud se povede řádný odečet, tak se dozvíme odkud pochází (odhadem je nejspíš ročník 2016).
Když se ztratí čáp…
Na závěr vyjádření k situaci v Kněžmostu, kde je již více než den též pohřešován jeden čáp z páru. Následně uvedený postup má univerzální platnost.
Než bude kdokoliv alarmovat záchrannou stanici, bylo by ideální, aby se místní občané poohlédli v blízkém okolí hnízda i pod ním (dál teď většinou čápi nelétají). Především kolem silnic a cest, železničních tratí, pod elektrickým vedením a na místech, o kterých vědí, že se tam čápi pohybují. Po zkušenostech z Chebu bych neopomenul komíny a vyšší body, které mohou čápy lákat. Pozorování webkamerou může navíc klamat, protože neposkytuje přehled o dění v okolí hnízda (i bezprostředním).
Až v případě, že by byl čáp nalezen uhynulý (bez ohledu na příčinu úmrtí), kontaktovat územně příslušnou záchrannou stanici, která následně rozhodne o dalším postupu. Jak vysvětlil pan Číp v případě Vrchlabí, úhyn hnízdícího čápa v době hnízdění neznamená automaticky zásah člověka na hnízdě.
13 komentářů
Člověk by řekl, že pozorování čápů je nuda, ale každou sezónu se něco zajímavého děje.
Vielen lieben Dank, für die ausführliche und sehr interesante Berichterstattung.
Schön dass es Menschen gibt die für die Natur brennen.
Je velice poutavé a zajímavé Tomáši vaše poučné vyprávění. Už ať se oteplí. Je mě těch čápíků líto že přišla taková nepohoda. Také je smutné, že se opět ztratil další čáp. I když takové to v přírodě chodí. Doufejme ,že se čáp najde živý a zdravý. Velké díky za vše co děláte a už se těším na další vyprávění.
Napínavé je to každý den - a opravdu by si to zasloužilo knižní vydání. I když mě zajímá dění i na dalších hnízdech, nejraději mám zprávy o těch "našich". Tisíceré díky!
Trochu toho sluníčka bych jim moc přála. Určitě se o vajíčka strachují a my všichni také.
Moc pěkné povídání i obrázky. Ten s hořícím lesem by zasloužil použít jako pohlednice. Je na něm všechno :-))
Snad už se počasí trochu umoudří, teď to mají naši
miláčci těžké , snad to není pro vajíčka velký problém.
Děkuji za poutavé shrnutí dne a vše co pro čápy děláte, krásný den😀
Zdravím všechny čápomilce a moc děkuji za poutavé popisy ze života čápů. Ať se všem čápům daří a těším se na další příběhy. Ještě jednou, pane Tomáši, velké díky.
Děkuji vám za krásné a poučné vyprávění. Je mě líto co se děje v Kněžmostě jak dlouho můzě čáp vydržet bez potravy dnes uz to je druhý den musí být chudák celý zesláblý a co se stane s vajíčky když hnízdo opustí v tomto studeném počasí se zkazí to by je nešlo odnést do inkubátoru i kdyby se čápinka nenašla ?
Pár dní bez potravy určitě vydrží, horší je to s vodou.
Na stránkách obce Kněžmost už píší že vejce dají do inkubátoru
Zdravím na komín. Asi nejenom mi ale i čápíci si určitě přejí lepší počasí. No květen za humny a tak už to doufám bude. Tomáši neskonalé díky za všechny informace kterými nás zásobujete. Hlavně vydržte a nepolevujte , ještě jednou dííííííky.
Díky Tomáši i všem dalším.Jeste
pár studených nocí musíš Bohunko a Bohdane vydržet a pak už bude dobře .Pro děti holt uděláme všechno.Tsk držím palce!