V letošním roce zůstával pivovarský komín v Trutnově dlouho prázdný. Betynka zamířila bez rozmyšlení přímo do Mladých Buků, a tak se první čáp na hnízdě objevil až 3. dubna odpoledne. Neměl kroužek, jeho totožnost tak zůstala neznámá. Dorazil krátce po návratu Betynky, která ze svého hnízda vyhnala cizího čápa, který se tam mezitím usadil. Časová souslednost těchto událostí sváděla k úvaze, že se jedná o stejného jedince. Do večera však byl pryč.
Noví osadníci
O den později se na pivovaru objevil další čáp, který byl podle peří na pravém křídle identifikován jako Matěj. Všichni však víme, jak je toto určování při absenci kroužku ošidné, ale budiž. Matěj na komíně přespal, přes den se toulal po okolí. Stejná situace se opakovala i další den, včera se však na hnízdě neukázal nikdo. Dnes v 10:02 zde přistál další čáp. Odpočíval až do 12:18, kdy se u komína objevil čáp druhý. Ten nakonec na hnízdě přistál a jeho původní obyvatel bez boje uprchl. Během dvou minut se ale odvážil vrátit zpět.
Z druhého čápa se vyklubal Matěj a z prvního neznámá samička. Nejspíš si padli do oka, protože Matěj ji nevyháněl, dokonce se pokusil opakovaně o páření. Od loňska se ale v tomto ohledu příliš nezlepšil. Jistě by se mu vyplatilo brát kondice od Bohdana. Čápice též nemá kroužek, takže se od sebe dají rozeznat pouze podle velikosti. Matěj je jednoznačně mohutnější. Odpoledne trávili na hnízdě, později společně odlétli. V 17:50 se na chvíli vrátili bránit hnízdo před třetím neznámým čápem, poletujícím kolem. Čas ukáže, zda se na komíně stanou trvalými osadníky.
Lukášova Tour de Ciconia IV/2023
Protože jsem byl včera ještě ve službě, vydal se Lukáš na první letošní turné po čapích hnízdech beze mne. Výsledky tedy shrnu pouze ve zkratce. Navštívil Vlčice, kde jsou již oba čápi. Následovaly Bohuslavice, kde zachytil na komíně Bohdana s Bohunkou. Další zastávkou byla Žireč s jedním hnízdoválem. V Heřmanicích a Jaroměři vedle dálnice D11 bylo prázdno. V Šestajovicích pobývala na hnízdě domácí čápice, ve Veselici kompletní pár. Zde ale došlo proti minulým dnům k výměně, vrátil se sem domácí český čáp s ELSA kroužkem a nahradil čápa německého s kroužkem kovovým. Ve Vlčkovicích v Podkrkonoší již byl také čapí pár a v době Lukášovy návštěvy zrovna pracoval na potomstvu. Fotogalerii z této výpravy si můžete prohlédnout na konci tohoto článku.
10 komentářů
Tady se vždy dovíme jak to vůbec na čapích hnízdech funguje .. Dík patří samozřejmě Tomášovi, ale i Lukášovi ....
Krásné fotky, děkujeme za ně a za informace 🙂
Matějičku, vítej čápatko zpět ,doufám ,že se letos dočkáme malých dračku ,čapi skečnu už máš 😄♥️ náaaadherné fotečky...🤗
Dík za podrobnou zprávu o stavu na všech hnízdech. Pochopila jsem správně, že Betynka sice nejdřív zavítala na hnízdo v Trutnově, ale pak zamířila do Mladých Buků a tam bude teď hnízdit? Se svojí láskou Bukáčkem?
Právě že na Trutnov už si ani nevzpomněla a letěla rovnou do Mladých Buků.
Tomáši a Lukáši , děkuji za barvité povídání o čápatech i na dalších místech, velmi krásné fotografie.
Děkuji za přehled o čapích hnízdech v okolí bohuslavického. Nejen text, ale i fotografie - děkuji za vaše úsilí a snahu potěšit nás čapími obyvateli. Na Matěje jsem zvědavá, jestli už letos založí rodinku 🙂
díky, krásné jako vždycky
Výborná práce, chlapi. Dík za vaše informace. Včera jsem čápa na pivovarském komíně viděla na vlastní oči a mám radost. Kéž by nám v Trutnově čápi zůstali.
Děkuji, moc zajímavé.