Jména dostávala naše čápata většinou těsně před nebo po kroužkování. Do něho letos zbývá přibližně týden, ale s ohledem na současný vývoj je zbytečné nadále čekat. Označovat mladé čísly pozbylo smyslu a přezdívka “krůta” též nebyla zrovna lichotivá. Proto dostalo starší z čápat (“Dvojka”) jméno Radúz a mladší (“Trojka”) Mahulena. I bez kroužků jsou jasně rozeznatelní podle velikosti a vývoje opeření (Radúz je větší a vyvinutější).
Kurz hnízdoválení
V sobotu večer se jako poslední vrátila domů Bohunka, a to ve 21:31. Noc na neděli byla zpočátku jasná, později oblačná. K ránu klesla teplota téměř k +10 °C. Ještě za tmy probudila Bohunka čápata úklidem hnízda. Bohdan vyplivl nestravitelné zbytky večeře a vyrazil na ranní lov ve 4:36. Vrátil se přesně po hodině a naservíroval žížaly a myši. Od Bohunky dostali mladí žížaly. Při konání potřeby málem došlo k nehodě, když Radúz téměř počápil Mahulenu a ještě o ni zakopl.
Bohdan se chvíli poté uvelebil uprostřed hnízda, zatímco Bohunka stála v pozadí a čápata se batolila kolem. O deset minut později už ale otevřel výčep a proběhlo první nedělní napájení. Protože teplota přes den za polojasného nebe dosáhla až k 27 °C, probíhala donáška vody opakovaně. Bohunka v průběhu tankování už nechávala mladé bez obav na hnízdě, Bohdan si tak jistý nebyl. Proto poprvé provedl pouze kontrolní let bez návštěvy čerpací stanice a hned se vrátil domů.
Ztracená letka
Po poledni se Bohunka pustila do úpravy peří, při které si vyloupla dlouhou černou letku. Brk dopadl do hnízda, kde si s ním následně čápata vydržela delší dobu hrát. Mahulena si dala k svačině velkou myš a Bohunka se byla proletět okolo hnízda poté, co na někoho výstražně syčela. Zbytek odpoledne i večera proběhl v klidu. Bohunka ještě znovu donesla vodu, čápata se líně povalovala v jejím stínu. Radúz opakovaně chodil po hnízdě a vydržel i přes minutu stát u plůtku a dívat se dolů z komína. K večeři si dal tučného potkana, ke kterému mu oba rodiče zaklapali. Za zapadajícího slunce se už jen odpočívalo.
Čáp a “zetorky”
Lukáš na chalupě v Maršově u Úpice natočil čápa, který sbíral při zemědělských pracích “zetorky”. Těžko říct, o jakého čápa se jednalo – Bohdan to ale nebyl, protože v té době pobýval ještě na Kafkově komíně. Čáp na louce se pohyboval 6,4 km jižně od hnízda.
10 komentářů
Radost, že se čápatům daří. Přeji Radůzovi a Mahuleně šťastný čapí život. Snad o nich někdy v budoucnu budou zprávy. Bohunka se zprostila své okrasy, v budoucnu ji poznáme jen podle čísla na kroužku.
To nebyla bílá, ale černá letka - z pravé strany je stále k poznání na první pohled.
Aha, ta bílá na černém jí zůstala. Tak to Bohunku poznáme. Dík za vysvětlení.
Ciao Tomas!!!
Where do the two names chosen for the little ones come from? Is there a particular story behind it?
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rad%C3%BAz_a_Mahulena
Many thanks, Tomas!!
Gratuluji ke krásným jménům;-) Příběh Radúze a Mahuleny je jedním z mých nejoblíbenějších. Moc dobrá volba! Oběma přeji s láskou to nějlepší!
Nádherna jména ,..tak capatka budou hrdými pokračovateli...❤️❤️🐣🐣,.krůta opravdu bylo hanlivé ,k capatku se nehodilo,i když Raduzek opravdu rád papa ,včera se zas pokousel pozrit Bohdankuv pařátek a Mahulka mu přitom pomáhala ..😄
Pojmenovat sourozence po milenecké dvojici?
Už jsme tu měli Ctirada a Šárku, jejichž vztah neskončil zrovna dobře 🙂