Co nového nám na hnízdě přinesl pátek? Akce jsme si příliš neužili, ale nejstarší čápata nám předvedla své nové dovednosti. A nebyl byl to správný květnový den, aby nezapršelo.
Čtvrteční návrat Bohouše domů na hnízdo proběhl až za tmy ve 21:55. Nezapomněl se však správně ohlásit, takže Bohunka tentokrát nechala váleček v kredenci. Místo toho se pustila do zuřivého nočního gruntování, až jsme měli obavu o čistotu kamer. V noci už nepršelo, oba rodiče se v sezení postupně vystřídali. Ráno Bohunka vyrazila pro snídani ve 4:46 a vrátila se o 45 minut později.
Nové dovednosti
Už večer jsme viděli první neumělý pokus čápěte o vycouvání z důlku. Jak se správně chodí na nočník nám pak ráno ukázalo to nejstarší. Zacouvalo až k ohrádce a vypustilo za sebe mohutný čápanec. Stalo se tak na den přesně ve stejný čas po vyklubání jako vloni. Na zádech dvou nejstarších čápat začínají být patrné černé krajky budoucích letek na křídlech. V dalších dnech můžeme očekávat postupné rozbíhání se čápat z jamky ven. Také dojde k přechodu systému krmení z “prostírání” před řadu čápat na “vhazování” do jejich kruhu. Zhruba za týden by se měli prvorození začít pokoušet postavit na nohy.
Počasí, krmení a jiné
Dopolední počasí bylo sychravé, s teplotou pouze okolo +10 °C. Nad čápaty seděl Bohouš, který při čelním pohledu vypadal jako vzpěrač s dřevěnou činkou. Krátce po poledni zasáhla hnízdo vydatná přeháňka, ve které čápata kryla před deštěm Bohunka. Napršelo okolo 5 mm srážek, ale odpoledne již nespadla ani kapka a oteplilo se k +15 °C. Dnešní krmení sestávalo především z žížal a brouků, hady v chladném počasí nahradily myši. Při krmení v 16:26 si nejstarší čápě drze vytáhlo myšáka Bohunce rovnou ze zobáku. O dvě hodiny později si Bohunka zacvičila na hnízdě s mohutným potkanem. Další myší večeře následovala o půl osmé večer, z ní však měla užitek pouze tři nejstarší čápata. Benjamínek dopoledne pouze paběrkoval, ale v druhé polovině dne na něj zbyly jak žížaly, tak brouci. A na závěr pár novinek odjinud…
Na pivovaru
V domácnosti Kuby a Betynky mělo dnes začít líhnutí. Vajíčka ale zatím nenesou žádnou známku klubání. Je možné, že první dvě nebyla oplozená, nebo zárodek odumřel kvůli “divokému” počátku sezení na vejcích. Budeme tedy čekat dál a necháme se překvapit. Čapí novomanželé po dobu sezení hnízdo značně vylepšili větvemi, díky vydatným dešťům též porostlo bujnou trávou.
Mladé Buky
Již čtvrteční večer naznačoval Bukáčkovy úmysly, které realizoval krátce před páteční 8. hodinou ranní. Vytáhl z důlku nejmladší čápě a shodil ho z hnízda. Z lidského pohledu krutý čin, z pohledu přírody přirozené chování. Jen čáp sám ví, proč tak jednal. Protože chatem u přenosu cloumalo příliš emocí, byl prozatím zablokován. Zároveň bylo na hnízdě omezeno pravidelné přikrmování. Bukáček totiž začal opouštět hnízdo, sám lovit a krmit mláďata. Ta sice zůstávají nyní bez dozoru, ale zatím se to nejeví jako problém. Snad již nebude dalších obětí a Bukáčkovi se podaří vychovat zbylá tři čápata (jako se to v roce 2019 povedlo ve Starém Městě).
2 komentáře
Příroda je úžasná, ale někdy i krutá a drsná. V hnízdě u Bukáčka se to potvrdilo. Lituji, chápu a neodsuzuji. Jen teď doufám, aby takový také nebyl osud i Benjamínka. Tak jsou ale dva rodiče a jistě mají hodně sil všechny mladé vychovat.
Jak jest ciepło , to powinny mieć dostęp do miski z wodą