První den s vajíčkem si Bohouš užíval jako hrdý a nadšený otec. Nejen, že na něj zasedl jako první hned po jeho snesení ve středu večer, ale strávil nad ním i většinu čtvrtka. S ohledem na počasí se rozhodně nejednalo o procházku růžovým sadem. Od rána fučel studený severák a během dne začal padat sníh. Teplota se sice držela nad bodem mrazu, ale večer se ochladilo natolik, že sníh se začal držet na hnízdě i na čapích tělech. Bohunka na komíně příliš času netrávila, nejspíš se byla řádně nasytit.
Bohouš se do sezení na vajíčku tak zamiloval, že v druhé polovině dne nenašel vůbec čas na lov a šel spát o hladu. Ani návštěva špačka ho nedokázala rozptýlit ze soustředění. V noci na pátek se oba rodiče střídali v sezení, ale po ránu opět převzal žezlo Bohouš. Pokud zrovna netrůnil v jamce, nosil na komín čerstvé seno a nové větve. I Bohunka donesla listí z lesa. Ignorace okolního ptactva skončila ve chvíli, kdy se na komíně pokusili přistát kachna s kačerem. Hned se ukázalo, že Bohouš spánek pouze předstírá a oba nezvané hosty rázně vyprovodil pryč.
Čas mezi zahříváním důlku, výstavbou hnízda a lovem Bohouš samozřejmě nezapomínal vyplnit poctivou prací na dalším vajíčku. Jen se Bohunka objevila na hnízdě, mistr skoku byl hned připraven. Došlo také na první použití tlačítka, které zafungovalo až na druhý pokus. Páteční počasí již bylo o trochu lepší než předchozího dne, avšak bylo stále chladno (lehce nad +5 °C). Odpoledne se zvedl severní vítr a proletovaly sněhové vločky. Výrazněji se oteplí až v neděli. Druhé vajíčko lze očekávat dnes v průběhu večera, přibližně mezi 20. hodinou a půlnocí.
Důlek a vajíčko
Mezi lidmi sledujícími přenos často zaznívají dotazy na polohu důlku a chabou péči o vejce. Důlek je u okraje hnízda proto, že kvůli drnům se ho nepovedlo čápům vyhrabat uprostřed. Není to ale na závadu, loni byl důlek též při kraji, ale na opačné straně hnízda (navíc na něj kamery nyní lépe uvidí). Vajíčka z něj určitě nevypadnou a než se vylíhne první čápě, jistě rodiče zvýší i ohrádku okolo. Poloha na obvodu hnízda je výhodnější i z hlediska odvodu srážkové vody.
Prvnímu vajíčku není obvykle věnována taková péče jako následujícím. Čápi ho nechávají častěji odkryté a nezahřívají ho. Je to proto, aby se zpomalil vývoj zárodku a ten neměl příliš velký náskok před sourozenci. V případě 4 čápat by rozdíl mezi nejstarším a nejmladším činil až 6 dní, což by mohlo mít negativní dopad na potravní konkurenci (nejstarší sní vše mladším).
7 komentářů
Tomáši pozdravujem, je to fantastické čítanie o živote na komíne - veľká vďaka, teším sa na nové reporty.
Úžasné, těším se na další zprávy a foto... díky a zdravím
Moc krásné fotky a zajímavé informace, velký dík za ně. Letos vás tady sleduju poprvé a nemohu se odtrhnout :-). Zdravím a přeju vám, nám a hlavně představitelům dvou hlavních čapích rolí tohoto sitcomu:-) klidnou a štědrou noc 🙂 :-).
Jsem nadšená pozorovatelka ze Stockholmu a pečlivě sleduji tuto čapí rodinku. A navíc mi vynikající vtipné texty zpříjemňují každý den. Dík.
Tyhle už skoro denní reporty sem chodím pečlivě číst, už je míň času na sledování této pěkné reality-show, ale nákuky si nenechám ujít. Jsou krásně citlivě zpracované, díky autorům textu i fotkám. Hned nám zkrášlí každý reportovaný den ☺
Moc hezky, zabavny, poucny, mily😊
18.4.2021 - Asi v 22:07 máme snešeno 3 vajíčko