Po úterním večeru nemáme již na hnízdě bezejmenná čápata. Musíme sice ještě počkat na rozdání kroužků pro jasnou identifikaci, ale to již nebude dlouho trvat.
A jak se tedy jmenují?
První byl pojmenován již krátce po vylíhnutí nejmladší a nejmenší Plaváček. Nebylo to kvůli tomu, že by snad na hnízdo připlul odjinud. Jméno dostal podle počasí při svém líhnutí. Proti svým sourozencům opustil rodnou skořápku za vytrvalého deště. A protože je ze všech nejmenší, zůstalo mu i zdrobnělé jméno.
Naopak nejstarší a nejmohutnější čápě se ke svému jménu dostalo skrze svou sílu a dravost. Již druhý den po vylíhnutí spořádalo ještěrku. Postupně následovaly užovky, zmije, potkani a velké ryby. A tak dostalo jméno Bivoj po legendárním silákovi ze staročeských pověstí.
Zbývající dvě čápata byla stále bezejmenná. Padlo několik různých návrhů na jejich pojmenování, ale nakonec jsme zůstali u mýtických postav. Na hnízdo nám tak na závěr přibyli Ctirad (větší a starší) a Šárka (menší a mladší). Pohlaví sice nepoznáme, ale na tom snad tolik nesejde.
Novinky na hnízdě
V průběhu úterý panovalo větrné a suché počasí. Nejspíš i proto Bohunka poprvé donesla do hnízda vodu z řeky, aby se čápata mohla napojit. Nechala vodu crčet ze zobáku, čápata ji zachytávala a polykala. Při krmení se nic zvláštního neudálo, o největší porce se většinou postaral Bivoj (vyjma večerního obrovského potkana). Najedli se ale všichni, včetně Plaváčka. V noci na středu spala čápata opět samostatně, pod dozorem obou stojících rodičů. Ráno si Bivoj dal k snídani pravděpodobně pstruha.
Jedna odpověď
Moc se mi líbí, jak podáváte zprávy o dění na hnízdě. Je to nejen zábava, ale hlavně poučení, seznámení lidí s životem čápů. Díky. Myslím, že podobná činnost lidi spojuje bez rozdílu věku i povolání. Musím přiznat, že to sledování je opravdu silně návykové.♥