Česká společnost ornitologická sleduje s pomocí dobrovolníků od roku 2014 (kdy byli čápi bílý i černý vyhlášeni ptáky roku) průběh čapího hnízdění na území Česka. Sledování čapích hnízd pokračuje i v roce 2020.
Pozice hnízd a průběh hnízdění čápů lze sledovat na této MAPĚ. Do ní má každý, kdo se zaregistruje, možnost vkládat vlastní pozorování čápů na hnízdě. Podívejte se do mapy a zjistěte, kde nejblíže ve vašem okolí se nachází čapí hnízdo a jaké jsou o něm dostupné informace. Víte více, sledujete hnízdo? Podělte se s ostatními o své poznatky!
Šedé body reprezentují hnízda, která v letošním roce nebyla ještě kontrolována a není znám ani jejich stav po zimě (jsou-li pro hnízdění použitelná). V případě bílých bodů již kontrola proběhla, avšak čápi ještě nepřiletěli. Světle modré body jsou hnízda, která již mají své obyvatele zpět. A na oranžové (malá čápata) a červené (velká čápata) si ještě nějaký ten měsíc počkáme.
Pokud je ve vašem okolí hnízdo bez “patrona”, můžete se jím stát právě vy a přinášet během roku informace o dění ostatním. Vzniklo-li hnízdo nové, též ho můžete do mapy přidat a “starat” se o něj.
I proto jsem byl dnes na vycházce v Batňovicích a následně aktualizoval jak údaje o hnízdě na komíně, tak nově přidal hnízdní podložku na sloupu: