Jak jsme již uvedli v článku z 21. ledna, bylo oznámeno plánované vyčistění a rekonstrukce čapího hnízda v německém Lindheimu. Nebyl však dosud znám termín, který byl zveřejněn až dnes. Wilhelm s Wilmou se konečně dočkají.
Čištění a oprava hnízda v Lindheimu proběhne v sobotu 8. února 2020 po 9. hodině dopolední.
Na webových stránkách hnízda se píše přibližně toto (volný překlad):
Hnízdo se čistí jednou ročně, těsně před začátkem hnízdní sezóny. Zhutněný povrch hnízda je odstraněn a vyplněn materiálem propouštějícím vodu.
Proč se v tomto hnízdě tvoří vodotěsná svrchní vrstva, i když je základ stejný pro všechna hnízda? Na rozdíl od ostatních čápů Wilhelm a Wilma neodlétají na zimu na jih, ale zůstávají v hnízdě po celý rok. Následkem jejich trvalého pobytu je nanášení a zhutňování přebytečného materiálu, na kterém se nakonec vytvoří kaluže vody.
Jiná hnízda nejsou v zimních měsících obsazena a díky tomu na ně není přinášena další půda a trus. Zimní mrazy navíc rozvolňují povrch hnízda, někdy v hnízdě vyroste i tráva. Pouze na hnízdě Wilhelma a Wilmy bahno i trus přibývá díky jejich celoroční přítomnosti.
Po instalaci kamery na hnízdo v roce 2008 jsme zjistili, že se v hnízdě po silných deštích tvoří louže.
Proto hnízdo čistíme každý rok krátce před začátkem hnízdění. Zhutněný obsah hnízda je odstraněn a ve tvaru trychtýře přesunut k okraji hnízda, vnitřek hnízda je pak naplněn vodou propustným materiálem. To znamená, že se uprostřed hnízda nemůže shromažďovat žádná voda a čápata jsou tak chráněna. Hnízdo čistíme pouze v únoru nebo březnu. Kdybychom to udělali dříve, dno hnízda by se do začátku hnízdění opět zpevnilo a čápata by byla ohrožena deštěm a chladem. Čištění je spojeno se značným úsilím a náklady, protože komín je vysoký přes 20 metrů a není běžně dostupný. Přístup je možný pouze z velmi vysoké zvedací plošiny nebo velmi dlouhého požárního žebříku.
Žádáme vás o pochopení, že úklid můžeme provést pouze jednou ročně, protože se staráme o více než 100 hnízd v celém Hesensku i jinde. V Lindheimu je hnízdo pod dohledem kamery celoročně, protože ji nevypínáme ani po konci období rozmnožování.
Přenos z hnízda lze sledovat na této adrese: https://www.youtube.com/watch?v=g3s92–xpnY